Masaż rehabilitacyjny

Masaż w leczeniu i rehabilitacji

W profilaktyce zdrowia nie należy pomijać żadnego fragmentu ciała i jego specyficznych potrzeb. Niestety, bardzo często ludzie zapominają o szacunku do własnego kręgosłupa. Zdarzają się sytuację, w których dochodzi do przeciążenia układu kostno – stawowego, co najczęściej ma miejsce podczas dźwigania ponad bezpieczną normę lub w czasie uprawiania sportu. Kręgosłup także choruje, przy czym o nim zaczyna się myśleć w sytuacjach, kiedy zaczyna mocno dawać się we znaki. Perspektywa złożenia wizyty u neurochirurga nie nastraja nikogo pozytywnie, jednakże wiele dolegliwości można wyeliminować za pomocą masaży wykonywanych przez profesjonalistów.

Czy dla kogo jest masaż rehabilitacyjny?

Masaż rehabilitacyjny jest odmianą masażu leczniczego. Ma on swoją tradycję w czasach starożytnych, gdzie traktowany był także jako rytuał o charakterze religijnym. Nie można zaprzeczyć temu, że w wielu przypadkach dobry masażysta potrafi zdziałać prawdziwe cuda – nic w tym dziwnego, że niegdyś przypisywano tej formie leczenia mistyczne właściwości. Współcześnie masaż jest traktowany jako nieinwazyjna forma leczenia organizmu po urazach wszelkiego typu, która daje szansę na powrót do zdrowia bez konieczności poddania się leczeniu w szpitalnictwie zamkniętym. Leczenie następuje poprzez dotyk, przy czym chodzi tutaj o mechaniczne oddziaływanie na skórę, mięśnie oraz stawy. Pośrednio wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia. Techniki wykonywania masażu są różne – masaż może przyjąć formę głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, a nawet wibracji.

Wskazania do masażu leczniczego

W praktyce każdy, nawet z niewielką dolegliwością może poddać się tego typu zabiegom. Najczęściej jednak masaże są rekomendowane osobom po wypadkach, kontuzjach, prowadzącym siedzący tryb życia, doznającym chorób, które ograniczają zdolność ruchową. Do masażysty należy się zgłosić w trakcie bólów kręgosłupa – w tym przypadku za pomocą masażu leczniczego kręgosłupa można skutecznie zminimalizować dolegliwości odczuwane na każdym jego odcinku. Pacjentów niepokoić może rwa kulszowa, drętwienie kończyn, wszelkiego typu przykurcze, a także powikłania po złamaniach. Masaż będzie pomocny w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie reumatycznej, w zapaleniach okołostawowych, przy zaniku mięśni, w niedowładzie po udarze – ale nie tylko, gdyż masaż ogólnie uwalnia ciało od wszelakiego typu napięć i znakomicie wpływa na poprawę samopoczucia, dlatego też jest dobrym sposobem na walkę z depresją i stanami nerwicowymi. Masaż leczniczy jest rekomendowany osobom borykającym się z problemem otyłości, gdyż przyśpiesza usuwanie nadmiaru wody i toksyn z organizmu. Masaż leczniczy ma działanie przywracające siłę i sprawność mięśni, przy czym współpraca z masażystą nie może zakończyć się na jednej wizycie – zazwyczaj satysfakcjonującego rezultatu należy spodziewać się po serii dziesięciu zabiegów. Po jakimś czasie może nastąpić nawrót dolegliwości – żaden profesjonalny masażysta nie da gwarancji 100% powrotu do zdrowia, po prostu trzeba będzie zdecydować się na ponowienie masażu. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju masażu jest ciąża, choroby nowotworowe, zmiany na skórze kwalifikujące się jako ropne, gorączka, padaczka, tętniaki, osteoporoza w zaawansowanym stadium, nadciśnienie tętnicze oraz choroba wrzodowa. Osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie są w stanie dojechać do gabinetu masażu nie muszą wcale rezygnować z tej formy leczenia – mogą zdecydować się na wizytę masażysty w swoim domu.

Masaż dla sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia?

Dla osób, które zajmują się zawodowo uprawianiem sportu oraz dla amatorów bardzo dobrą propozycją jest masaż sportowy, którego istota ma na celu utrzymanie organizmu w dobrej formie, zapobieganie wszelkiego typu kontuzjom, a także wzmocnienie mięśni pod kątem planowanego wysiłku fizycznego. Masaż wyklucza powstawanie zakwasów lub skutecznie je zwalcza. Poza tym bardzo dobrze wpływa na psychikę, co ma szczególne znaczenie dla zawodników, dla których uczestnictwo w rywalizacji generuje jakikolwiek stres. Rodzaje masażu sportowego są różne, a ich zastosowanie jest uzależnione od etapu aktywności fizycznej sportowca. Może to być masaż sportowy startowy, masaż sportowy podtrzymujący (kondycyjny) – wykonywany w trakcie przerw pomiędzy zawodami, masaż sportowy treningowy – wykonywany podczas każdej fazy treningu, masaż sportowy powysiłkowy (regeneracyjny) – wykonywany w celu jak najszybszego przywrócenia formy przed wysiłkiem. Masaż sportowy nie jest przeznaczony dla osób, które nie trenują żadnego rodzaju sportu, a amatorzy powinni decyzje o poddaniu się tego typu masażom skonsultować ze swoim lekarzem.

Masaż relaksacyjny

Wiele osób nie uważa masażu relaksacyjnego za zabieg medyczny, uznaje jego znaczenie w procesie rehabilitacji za marginalne. Oczywiście osoby te są w błędzie. Masaż relaksacyjny korzystnie oddziaływa na nasz układ nerwowy, redukuje ból oraz napięcia mięśni i tkanek. Zmniejsza także napięcia związane ze stresem. Stosowany jest samodzielnie jako doskonały zabieg poprawiający ogólne samopoczucie pacjenta oraz w procesie rehabilitacyjnym jako zabieg wstępny przed innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Rozluźniony i zrelaksowany pacjent jest dużo bardziej podatny na stosowane po masażu relaksacyjnym terapie. Przykładem jest terapia manualna, dużo skuteczniejsza, gdy poprzedza ją sesja masażu relaksacyjnego.