Zapalenie rozcięgna podeszwowego, znane również, jako ostroga piętowa, jest jednym z 5 najczęstszych schorzeń u osób aktywnych fizycznie. Jest najczęstszą przyczyną bólu w okolicy pięty. Dotyka ponad 10% generalnej populacji niezależnie od płci i wieku. Charakterystycznym objawem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest silny ból pięty. Dolegliwości ujawniają się podczas pierwszych kroków zaraz po przebudzeniu, w ciągu dnia zmniejszają swoje natężenie, jednak po dłuższym chodzeniu znowu narastają. Ból nie pojawia w nocy ani w spoczynku. Dolegliwości mogą w znacznym stopniu upośledzać codzienne funkcjonowanie i prowadzić do całkowitego zaprzestania aktywności fizycznej.

Rozcięgno podeszwowe to grube pasmo tkanki łącznej. Przyczepia się do guza kości piętowej, biegnie dalej wachlarzowato w kierunku palców dzieląc się na pięć pasm. Swój bieg kończy na pochewkach ścięgien i torebkach stawów śródstopno-palcowych.

Zapaleniem rozcięgna podeszwowego określa się stan zapalny okolicy przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego oraz tkanek otaczających rozcięgno. Choć w badaniu mikroskopowym stwierdza się przede wszystkim zmiany degeneracyjne (zwyrodnieniowe) a nie zapalne, to nazwa “zapalenie rozcięgna podeszwowego” jest powszechnie używana.

Ze względu na często spotykane przy tego typu dolegliwościach wyrośla kostne w okolicy pięty – potoczna nazwa tego schorzenia to ostroga piętowa.

Ostroga piętowa to wyrośl kostna (osteofit) widoczna na zdjęciu rentgenowskim. Wygląda groźnie jednak w rzeczywistości nie jest istotą choroby tylko objawem, w dodatku nie zawsze występującym przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Ostroga piętowa może również występować bezobjawowo; wyrośl kostna jest widoczna na zdjęciu RTG lecz pacjent nie zgłasza dolegliwości bólowych. Według badań u 13% populacji występują ostrogi piętowe, a zaledwie u 5% z tej grupy występuje ból pięty.

Obecnie istnieje kilka metod leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Nie ma jednego sposobu, który w krótkim czasie doprowadzi do pełnego wyleczenia. Ich skuteczność zależy od zaawansowania procesu degeneracyjnego i możliwości regeneracyjnych chorego. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie; nawet przy niewielkich dolegliwościach.

Skuteczną metodą leczenia jest:

FALA UDERZENIOWA

LASER WYSOKOENERGETYCZNY

TERAPIA INDIBA

UD

Metodą uzupełniającą leczenie są wkładki indywidualnie dopasowywane do stopy pacjenta z punktem podporu STC (Sustentacula Tali Control). Jest to najważniejszy punkt podporu kości skokowej i jest ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe ustawienie stóp w swoich osiach. Dodatkowo zapewniają one mikro-ucisk w obszarze objętym zapaleniem, zwiększając ukrwienie w tym miejscu. W rezultacie przyśpiesza to znacznie proces regeneracji. Dobór wkładki zawsze powinien być poprzedzony badaniem biomechanicznym, wykonanym przez certyfikowaną kadrę medyczną.

Najważniejsze funkcje, jakie powinna spełniać wkładka ortopedyczna wspomagająca terapię zapalenia rozcięgna podeszwowego to:

  • Odciążenie łuku podłużnego i poprzecznego poprzez anatomiczne wysklepienie łuków w matrycy oraz wyniosłość metatarsalną (znaczna redukcja obciążenia rozcięgna podeszwowego)

  • Prawidłowa, dynamiczna korekcja ustawienia kończyny dolnej we wszystkich trzech osiach ruchomości. Niweluje to najczęstsze przyczyny powstawania zapalenia, jak np. przeciążenia wynikające z utrwalonej pronacji

  • Punkt podporu STC – stabilizuje kość skokową w prawidłowym miejscu i zapewnia mikro ucisk w obszarze zapalenia

  • Stabilna platforma podeszwy wkładki, pozwalająca na utrzymanie korekcji podczas całego cyklu chodu (wkładka zielona – matryca dynamiczna ze stabilną platformą i głębokim korytkiem stabilizującym, wkładka czerwona – tradycyjne wkładki ortopedyczne)

  • Amortyzacja tyłostopia (tzw. ShockDot), szczególnie w pierwszej fazie cyklu chodu (amortyzacji). Pozwala na zagłębienie się stawu skokowego i jego prawidłową ruchomość osiową przy stabilnym ustawieniu całej kończyny.

Każdy z nas jest inny, dlatego ważna jest wnikliwa diagnostyka przyczyn dolegliwości oraz dobór właściwego leczenia. Należy pamiętać, że najlepsze efekty leczenia przynosi połączenie kilku metod. Ćwiczenia rozciągające w połączeniu z treningiem obwodowym, odpowiednimi wkładkami, które skorygują biomechaniczne wady postawy, wspomagane zabiegami fizykalnymi (fala uderzeniowa. laser wysokoenergetyczny) i terapią manualną bądź farmakoterapią, dają długotrwałą poprawę i zapobiegają nawrotom dolegliwości.